refakatveziyaretb

 

Basın Video Arşivi

Etkinlik Takvimi3

Etik Kurul3

Hizmetiçi Eğitim Planı

Kalite Yönetim2

TUEK Tıpta Uzmanlık Eğitim Kurulu

Konsültasyon Hizmetleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Defteri

 

Basında Hastanemiz

Hastanemize Ulaşım

 

 

Aylık Hekim Çalışma Planı

 

Kurumsal Dökümanlar

Kanser Haftası 1 800x600

Ülkemizde olduğu gibi hastanemizde de her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığına dikkat çekmek, önleme ve erken teşhis konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Kanser Haftası Etkinlikleri adı altında birçok etkinlik yapılmaktadır.

Kanser Haftası 3 800x600

Bu yıl Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde hastanemiz Eğitim Hemşireliği Birimi ve Onkoloji Hemşireliği Derneği Meme Alt Çalışma Grubu işbirliği ile meme kanseri konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla 11 Nisan 2018 Çarşamba günü Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinde Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi.

Kanser Haftası 4 800x600

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve yaklaşık olarak her 8 kadından birinin, hayatının bir döneminde kapısını çalıyor. Oysa erken evrede yakalandığında meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Meme Kanseri kadınlara kıyasla erkeklerde daha az görülmekle birlikte, her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülmektedir.

Kanser Haftası 2 800x600 Kanser Haftası 5 800x600

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinin kursiyerlerine yönelik gerçekleştirilen “Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi’’ kapsamında meme kanserinin belirtileri, meme kanserine neden olan faktörler, tanılama yöntemleri anlatıldı. Meme kanserinden korunma ve erken tanıda kendi kendine meme muayenesinin (KKMM) önemi anlatıldı. KKMM’nin 20 yaşından sonra bütün kadınlara öğretilmesi gerektiği vurgulandı. “Ne zaman yapılmalı?” konu başlığı altında, kadın adet görüyorsa en iyi zamanın adet başladıktan itibaren 5. ve 7. gün olduğu, adet görmüyorsa her ayın belli bir günü olduğu anlatıldı. Yapılan sunumlar sırasında, koruyucu faktörlerin neler olduğu, emzirme ve ilk çocuğun 30 yaş öncesinde doğmasının koruyuculukta etkili olduğu, ayrıca haftada 3 kez düzenli egzersiz yapmanın hastalık riskini %35-40 oranında azalttığı ifade edildi. Konuşmalar sırasında sık sık, meme USG ve mamografi tetkiklerini düzenli yaptırmanın önemi vurgulandı. Meme Kanserinin belirtileri tanıtıldı ve memede kitle, ağrı, meme başında akıntı, çekilme, meme üzerinde yara ve şişlik, portakal kabuğu görünümü, komşu lenf düğümlerinde büyüme belirtilerine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi, soru-cevap etkinliği ile son buldu.

Kanser Haftası 6 800x600 Kanser Haftası 7 338x600