refakatveziyaretb

 

Basın Video Arşivi

Etkinlik Takvimi3

Etik Kurul3

Hizmetiçi Eğitim Planı

Kalite Yönetim2

TUEK Tıpta Uzmanlık Eğitim Kurulu

Konsültasyon Hizmetleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Defteri

 

Basında Hastanemiz

Hastanemize Ulaşım

 

 

Aylık Hekim Çalışma Planı

 

Kurumsal Dökümanlar

IMG 9011 1diğer görüntüler için resime veya buraya tıklayınız

      Hemodiyaliz hastalarına, tedavileri sırasında el sanatları ve kitap okuma etkinliğiyle moral desteği sağlamayı amaçlayan "Gönülden Destek Projesi"nin 2017-2018 Yılı Eğitim ve Tanışma Toplantısı, 23 Kasım 2017 Perşembe Günü hastanemiz Hemodiyaliz Merkezinde Halkla İlişkiler, Basın ve İletişim Birimi Sorumluları, Hemodiyaliz Merkezi hemşireleri, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Çankaya Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün proje kapsamında görevlendirdiği el sanatları eğitmeninin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Çankaya Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Gönülden Destek Projesi bütüncül tedavi yaklaşımımızın bir parçası olarak, hemodiyaliz hastalarına tedavileri sırasında sanatsal ve sosyal faaliyetlerle moral desteği sağlamayı amaçlamaktadır.

Dünyada ve ülkemizde hemodiyaliz tedavisi gören hastalara tedavileri dışında birçok sosyal aktivite planlanmakta ve uygulanmaktadır. Ancak tedavileri sırasında onlara moral verecek, tedavinin sıkıntılarını unutturacak ve faydalı zaman geçirmelerini sağlayacak sanatsal ve sosyal etkinliklere pek rastlanmamaktadır. Bu anlamda örnek teşkil edebilecek bir proje olan Gönülden Destek Projesi, tedavi sırasında hemodiyalizin neden olduğu zorlukların üstesinden gelme konusunda hastalarımıza yardımcı olabilecek, hastalıklarına ve hayata uyumlarını kolaylaştırabilecek bir proje olarak 2016 yılı Ekim ayında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Merkezinde uygulanmaya başlandı.

Gönülden Destek Projesi kapsamında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Merkezinde tedavi gören hastalar tedavileri sırasında Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin destekleriyle kitap okuma ve el sanatları faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. El Sanatları Eğitmeni rehberliğinde ahşap boyama sanatıyla iç içe bir tedavi süreci geçirmektedirler. Bir sanat atölyesine dönüşen Hemodiyaliz Merkezinde hastalarımız daha olumlu bir tedavi ortamına kavuşarak moral bulmakta ve tedavinin zorluklarının üstesinden daha kolay gelmektedirler.

Organ bağışının tek umutları olduğunu düşünen hemodiyaliz hastaları bu proje ile hastalığın psikolojik yıkımlarından daha az etkilenecek, tedavi sırasında bir sanat eseri üretmenin mutluluğunu yaşayacak ve moral bulacaklardır. Üniversite öğrencileri ise hastalarla nasıl iletişim kuracakları konusundaki bilgilerini uygulamayla pekiştirecek ve toplumumuzda kaybolmaya yüz tutan manevi değerlerimizin yeni nesillere aktarılmasına aracılık edeceklerdir. Çok yönlü fayda elde edilebilecek bu projenin toplumsal yararı ve organ bağışına dikkat çekecek bir yönü de olması sebebiyle yaygınlaştırılması bütüncül tedavi yaklaşımının bir gereği olacaktır.

Proje kapsamında 2017-2018 eğitim ve faaliyet döneminde 40 öğrenci Hemodiyaliz Merkezimizde el sanatları ve kitap okuma etkinliğine destek olmak üzere gönüllü olarak projeye katılacaklardır. Bu bağlamda Hemodiyaliz Merkezimizde, hemodiyaliz hastalarının genel durumu, kurallar, iletişim, hijyen vb konuları içeren bir eğitim ve tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Çalışma takvimi ve görev paylaşımı yapılarak, gerçekleştirilecek etkinlikler üzerine konuşuldu. Projede görev alacak olan öğrenciler çok heyecanlı olduklarını ve böyle bir projeye katkıda bulunacakları için de çok sevinçli olduklarını ifade ettiler.