refakatveziyaretb

 

Basın Video Arşivi

Etkinlik Takvimi3

Etik Kurul3

Hizmetiçi Eğitim Planı

Kalite Yönetim2

TUEK Tıpta Uzmanlık Eğitim Kurulu

Konsültasyon Hizmetleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçi Defteri

 

Basında Hastanemiz

Hastanemize Ulaşım

 

 

Aylık Hekim Çalışma Planı

 

Kurumsal Dökümanlar

F 004 1diğer görüntüler için resime veya buraya tıklayınız

Ülkemizde 2004 yılından beri her yıl Ekim ayı boyunca yurt genelinde Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu kapsamda hastanemiz ve Onkoloji Hemşireliği Derneği Meme Alt Çalışma Grubu işbirliği ile 19 Ekim 2017 tarihinde hastanemiz sağlık çalışanlarına ve stajyer öğrencilerimize yönelik “Meme Kanseri ve Farkındalık Eğitimi” gerçekleştirildi.

Eğitim toplantısında yapılan konuşmalarda dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin her 8-10 kadından birinde yaşam boyunca  oluştuğu ifade edildi. Meme kanserinde başarının erken tanıdan geçmekte olduğu ve hastalıktan kurtulma şansının % 96 olduğu belirtildi. Bu sebeple erken tarama tetkiklerini yaptırmanın ve  bireyi erkenden uyaracak ve doktora başvurmayı sağlayacak belirtilerin iyi bilinmesi gerektiği önemle vurgulandı.

Meme kanseri tanısının, görüntüleme yöntemleri, klinik muayene bulguları ve şüpheli lezyondan alınan biyopsilerin patoloji sonuçları ile konduğuna değinilen eğitim programında, görüntülemenin temel direğinin yıllık mamografi olduğu ifade edildi. Memenin yapısal özelliklerine ve bulgulara göre mamografiye meme ultrasonunun da eklenebildiği belirtildi. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğu tüm konuşmacılar tarafından vurgulandı.